عنوان انگلیسی مقاله: Discovering an International Language called music
عنوان فارسی مقاله: کشف زبانی بین المللی به نام موسیقی
دسته: هنر
فرمت فایل ترجمه شده: WORD (قابل ویرایش)
تعداد صفحات فایل ترجمه شده: 8
لینک دریافت رایگان نسخه انگلیسی مقاله: دانلود
ترجمه ی سلیس و روان مقاله آماده ی خرید می باشد.
_______________________________________
چکیده ترجمه:
موسیقی ایرانی گنجینه پر بار و غنی از نغمه های گوش نواز، ملودی های سحر انگیز، ترانه های پر معنا و روح پرور است، اما این هنر با همه  گستره  پهناورش و غنای اعجاب انگیز و همه  وابستگی اش به عمق و جوهر فرهنگ ایرانی و ارتباط روحی و عاطفی اش با مردم این سرزمین، و تاریخی كه به هزاران سال پیش میرسد، در جهان غرب به عنوان یك سبک موسیقی بین المللی و پتانسیلی برای تبادل فرهنگی شناخته نشده است. موسیقی ایرانی، در مواجهه با موسیقی علمی و آكادمیك و یا موسیقی كلاسیك غربی، هنری مهجور و دور افتاده مانده است. ما تنها توانسته ایم در كنسرت هایی آموزشی و محدود، گوشه هایی از این موسیقی پر بار و پر زمینه را به گوش مخاطبانی اندك برسانیم.
در تبادل فرهنگی بین شرق  و غرب، موسیقی ما از موسیقی هند و ژاپن، از ریتم های افریقایی و موسیقی و رقص های امریكای لاتین عقب مانده است. چه چیزی باعث شده كه ما نتوانیم در این حیطه ی وسیع از هنر، از موسیقی خود برای یك تبادل هنری بهره ببریم؟ این موضوع یك مناظره شد بین لوریس چكناواریان، آهنگساز، موسیقیدان و رهبر اركستر ارمنی الاصل ایرانی و فریدون ناصری ، موسیقی شناس و رهبر اركستر سمفونیك تهران.
آیا گنجینه ی موسیقی ایران، متشكل از موسیقی محلی و بومی، موسیقی سنتی و ردیفی این گنجایش را دارد كه در سطح بین المللی و جهانی، با زبان موسیقی علمی و آكادمیك طرح و اجرا شود و فقط به عنوان هنری شرقی و حاشیهای به آن نگاه نشود؟
لوریس چكناواریان: ما نوعی موسیقی داریم كه بومی است و بین مردم و در روستاها و نقاط مختلف این سرزمین جریان دارد. این موسیقی سینه به سینه انتقال می یابد. به مراسمی خاص، چون عروسی، ختنه سوران، تولد و جشنها وابسته است و جنبه ی علمی ندارد. در تاریخ موسیقی، هنرمندانی چون بلابارتوك و كومیتاس در كشورهای خود، این نوع موسیقی را نتنویسی و ثبت كرده اند و ما تا كنون چنین نكرده ایم.
نوع دوم موسیقی دستگاهی، ردیفی یا سنتی ماست كه بسیار هم والاست. همان قدر والا و گسترده كه موسیقی علمی غربی. استادی در آن به سال ها تمرین و ممارست نیاز دارد.

جهت دانلود محصول اینجا کلیک نمایید